Модернізація систем опалення

Є бажання регулювати температуру в квартирі та платити за фактично спожиту енергію? Слушне рішення! Заміна радіаторів опалення з одночасним встановленням терморегуляторів та розподілювачів — це частина модернізації системи опалення у цілому будинку. Як провести її “з розумом” і отримати максимальний ефект, Ефективний власник розповідатиме у цьому розділі.

Монтаж і регулювання системи опалення можна здійснювати різними способами, між радіаторами і трубами можна встановити різні аксесуари. Якість компонентів опалювальних систем, як і технологія розведення, значною мірою визначають якість роботи обладнання системи в цілому.

Система опалення і теплопостачання — цілісний механізм

Побутує думка, що мешканці багатоповерхових будинків можуть самостійно міняти труби та обладнання у своїх помешканнях, і це матиме позитивний ефект. Часто-густо квартировласник міняє радіатори або встановлює на них регулювальні прилади, не сповістивши про це нікого. Така думка є цілковито помилковою, а поведінка — вкрай небезпечною. “Самодіяльність” на рівні окремої квартири, неочікувано для “оптимізаторів”, але цілком очікувано з огляду на фізику процесів, призводить до аварійних ситуацій у цілому будинку.

Аварії — не єдина шкода неузгодженого втручання у систему опалення. Інше — це розбалансування системи, яке призводить до скорочення подачі тепла у інші окремі квартири, і це вже доведений факт. Відтак через неузгоджені дії окремих квартировласників страждають усі мешканці будинку.

Система теплопостачання у багатоповерховому будинку є цілісним механізмом, який працює настільки ефективно, наскільки оптимальним є поєднання його окремих компонентів.

Так само як цілий будинок, його несучі конструкції та інженерне обладнання, система опалення і теплопостачання з правової точки зору є спільною власністю усіх мешканців будинку (власників квартир і приміщень у ньому).

З технічної точки зору тим паче. Обладнання в окремих квартирах — це деталі єдиної системи, яка забезпечує теплом цілий будинок.

Отже, хочете зимувати у теплих квартирах і водночас  економити на опаленні — проводьте модернізацію обладнання комплексно у цілому будинку.

Одно- і двотрубні системи опалення: недоліки і модернізація

Багатоквартирні житлові будинки та громадські будівлі в переважній більшості оснащені системами центрального водяного опалення — однотрубними, з нижньою або верхньою розводкою та з елеватором у тепловому пункті. Найчастіше ці будівлі приєднані до централізованої тепломережі.

За схемами розведення усі існуючі системи теплопостачання у багатоповерхових будинках можна поділити на три групи: однотрубні, однотрубні П-образні та двотрубні. Вони різняться між собою за кількома ознаками.

  • Перша і мабуть найважливіша ознака — кількість труб. Існують однотрубні, однотрубні П-образні та двотрубні схеми розведення.

При встановленні однотрубних систем гаряча вода послідовно проходить через всі елементи конструкції (за всіма батареям в одному стояку). Зрозуміло, першій батареї дістається більше тепла, а останній — набагато менше. Уникнути цього допоможе байпас (bypass) і система регуляції подачі тепла у будинку.

  • Розташування стояка — вертикально або горизонтально.
  • Організація кругообігу води в цілому — він може бути природним або здійснюватися за допомогою циркуляційного насосу.

У багатоповерхових будинках часів СРСР зазвичай застосовувалися вертикальні стояки і однотрубна схема розведення. Однотрубні системи мають більше мінусів, ніж плюсів. Власне, плюс усього один — менша сукупна довжина труб.

Існуючі системи опалення старих будівель мають ряд конструктивних недоліків, які не дають можливості ні економити, ані забезпечити комфорт у приміщеннях протягом усього опалювального періоду.

Зараз, коли ступінь зношеності труб у будинках сягає 70% у середньому, а тягар з обслуговування внутрішньобудинкових систем лягає цілковито на плечі співвласників будинку, — питання їх модернізації постає особливо гостро.

Позитивний момент полягає в тому, що на сьогоднішній день розроблено конструктивні рішення для усунення недоліків та оптимізації роботи усіх застарілих систем. У найпоширеніших — з нижнім розведенням (П-подібні) — рекомендується поміняти схему розведення системи опалення: або на Т-подібну, або з верхнім розведенням (за наявності горища або технічного поверху), або на двотрубну. Схематично заходи з модернізації систем опалення представлені на малюнках нижче.

Модернізація однотрубної системи

Модернізація однотрубної П-образної системи

Модернізація двотрубної системи

Системи центрального опалення виготовлені зі сталевих труб, які давно вичерпали свій термін експлуатації — приблизно 25 років. Тому в будівлях, зведених до 1980 року, рекомендується перевірка стану трубопроводів і, при необхідності, — їх заміна.

Перед модернізацією системи необхідно промити її до повернення повної прохідності трубопроводів. Найбільш часто вживаний спосіб промивки — гідропневматичний.

Модернізація у квартирах: автоматична терморегуляція

Морально застарілі опалювальні прилади — конвектори і сталеві штамповані радіатори — рекомендується замінити на сучасні. Чавунні радіатори можуть ще послужити після заміни в них прокладок між секціями та позитивного результату випробувань тиском.

Головним заходом в частині модернізації квартирних опалювальних приладів є встановлення автоматичних терморегуляторів.

Ці пристрої зменшують споживання теплової енергії системою опалення за рахунок внутрішніх притоків тепла у помешкання, автоматично підтримуючи встановлену мешканцем комфортну температуру повітря. Включений телевізор, праска, комп’ютер, лампочка, пригріло сонце і т.д. — терморегулятор реагує на надходження теплоти від них і зменшує кількість теплоносія в опалювальному приладі, знижуючи його потужність.

radiator-danfoss
Радіаторний терморегулятор

Модернізація системи теплопостачання: балансувальні клапани

Більшість жителів поміняли опалювальні прилади, повністю розбалансувавши систему — в одних квартирах тепло, в інших — холодно. Особливо розбалансовані системи в будівлях, де частково перейшли на квартирне опалення газовими котлами.

Автоматичні балансувальні клапани виправляють цю ситуацію, рівномірно розподіляючи теплоносій по всіх стояках системи. Обмеження температури минаючого теплоносія у цих клапанів дозволяє не викидати теплоту в неопалювальні підвали і не перегрівати будівлю, особливо навесні.

Модернізація теплового пункту: погодне регулювання

Тепловий вузол будинкової системи опалення можна оснастити сучасним обладнанням, яке здійснює погодне регулювання подачі тепла у систему труб. Це забезпечує неймовірну економію для всіх мешканців — до 50% скорочення споживання.

Будинок, оснащений ІТП (індивідуальним тепловим пунктом) з погодним регулюванням, бере з центральної тепломережі рівно стільки теплової енергії, скільки необхідно при конкретній температурі зовнішнього повітря. При цьому:

  • усуваються перегріви будівлі при потеплінні — це комфорт його мешканців;
  • скорочується споживання з центральної тепломережі — це економія коштів до 50%.

Більше про цей комплекс заходів можна дізнатись у розділі Погодне регулювання з ІТП.

При написанні статті використано матеріали, люб’язно надані компанією Danfoss.