Лічильники тепла: що потрібно знати

Багатократне і стрімке зростання тарифу на тепло сильно вдарило по сімейних бюджетах громадян України. Хто не звик заощаджувати — доводиться вчитися поспіхом. Основи енергозбереження сьогодні є чи не найбільш актуальною темою для пересічних українців.

Ощадне споживання, як відомо, починається з обліку споживаного ресурсу. Відтак увага громадян-споживачів зосереджується на теплових лічильниках — які вони бувають, як встановити і яку економію дають. З нюансами встановлення лічильників тепла розбиралися у Чернігові.

Основні принципи економії на теплолічильниках показано на інфографіці, роз’яснення до якої читайте далі.

Як економити на опаленні

Доведено, що коефіцієнт корисної дії існуючої в Чернігові системи теплозабезпечення багатоквартирних будинків не перевищує 50%. Втрати тепла розпочинаються відразу на джерелі, продовжуються при його постачанні та використанні. Причому без обліку тепла у багатоквартирних будівлях за всі втрати розплачується саме споживач! На діаграмі показано, за рахунок чого і скільки теплової енергії можна зекономити.

Наскільки допоможе економити лічильник тепла?

Через особливості проектування радянських будівель, а також через свою, відносно високу, вартість наявні на ринку лічильники тепла розраховані, в основному, на окремі багатоквартирні будівлі і встановлюються у спеціально обладнаних приміщеннях – теплопунктах. І хоча існуючі прилади обліку тепла різняться за способами вимірювання, за вартістю та зручністю у використанні, принципи роботи усіх лічильників – тотожні.

Встановлюючи на будівлю лічильник тепла, ви, насамперед, берете на себе зобов’язання регулярно знімати з нього інформацію і раз на місяць передавати зняті дані до теплопостачальних організацій. Якщо в приладі передбачена можливість роздруківки місячних звітів про споживання тепла, то це істотно спростить вам життя.

Не треба забувати, що прилади обліку тепла, в залежності від технічних характеристик, раз на кілька років повинні демонтуватися і проходити метрологічну повірку на точність вимірювання. Тому при купівлі приладу звертайте увагу на частоту проведення повірки (паспортні дані). Також оцінюйте складність демонтажу для передачі приладу обліку на повірку. Є прилади, які не вимагають зняття витратоміра з трубопроводу, що суттєво полегшує роботи з демонтажу.

Не забувайте і про ремонт лічильників. Бажано, щоб виробник лічильника був український.

Але, який би прилад ви не вибрали, у будь-якому випадку слід розуміти, що лічильник тепла без решти енергозберігаючих заходів, так само як і електролічильник без можливості вимикати підключення на нього лампочки, не економить тепло. Він, як це і належить лічильником, всього лише відображає, скільки ви реально спожили енергії.

Тому не треба дивуватися, коли споживання тепла в так званих «сталінках» на квадратний метр буде більшим, ніж на той же квадратний метр у новобудовах. По-перше, будівельні нормативи змінилися, і завдяки сучасним матеріалам втрати тепла стали суттєво меншими. А по-друге (і це дуже важливо!), в квартирах опалюються не «квадратні метри», як нам пишуть у рахунках, а об’єм кімнати, тобто метри кубічні. Враховуючи те, що у «сталінках» стелі квартир суттєво вищі, опалювати доведеться дещо більші об’єми.

Проте, як показує практика, в більшості випадків розрахункові навантаження на будівлю, по яких проводиться оплата без лічильника, на 5-7% завищені. Саме на цю величину і можна розраховувати як на економічний ефект від установки приладів обліку тепла.

Чи можливо економити понад 7%?

Як тільки у вас з’явиться лічильник тепла, то відразу з’явиться і бажання економити тепло.

Потенціал енергозбереження можливо визначити дослідним шляхом, поставивши наступний експеримент: під час потепління трохи прикрийте на зворотному трубопроводі системи опалення засувку, щоб знизити витрати теплоносія. На лічильнику ви відразу ж помітите, наскільки знизилося споживання тепла будівлею, і зможете підрахувати, який рахунок за опалення буде виставлений вам в кінці місяця при поточному споживанні.

Але, як показує практика, безболісно таку процедуру на будівлях радянського житлового фонду можна провести дуже рідко. Прикриваючи витрату теплоносія, ви попутно змінюєте і гідравлічний баланс у системі, порушуючи при цьому роботу гідравлічного елеватора.

Гідравлічний елеватор – це пристрій, що забезпечує підмішування частини зворотного теплоносія до подає (воно виглядає як перемичка між зворотним і прямим трубопроводом і знаходиться практично в кожному теплопункті «радянських» часів).

Саме через гідравлічний дисбаланс в системі, в багатьох будинках Чернігова, де в 2008 році були встановлені прилади обліку по програмі Уряду, виникали конфліктні ситуації: власники окремих квартир вимагали прикрити засувки, а ті, хто мерз на перших поверхах, намагалися зламати лічильники тепла.

Якщо капітальний ремонт теплового пункту робився більш ніж 10-15 років тому, то можна бути практично впевненим у тому, що елеватор і так працює неефективно, що пов’язано зі зміною гідравліки в системі через накопичення в радіаторах квартир відкладень. Коли ж ви додатково примусово знизите витрату тепла засувкою, то проблема з рівномірністю розподілу тепла по приміщеннях, що існує зазвичай у будівлях з, наприклад, вертикальною розводкою (більшість радянських будівель), тільки посилиться.

При цьому на верхніх поверхах стане дуже жарко і там відкриватимуть кватирки. А на нижніх поверхах – люди будуть змушені шукати додаткові варіанти обігріву. При цьому перепад температур між у трубопроводі, що підводить і у відвідній трубі суттєво зросте, що вплине на зростання споживання тепла будівлею.

Модернізація системи опалення — економія до 50%

Наведена вище схема пояснює причини виникнення теплового перекосу в будівлі з вертикальною розводкою. Виправити ситуацію з тепловим перекосом можливо встановленням циркуляційного насоса в теплопункті будівлі.

Принцип даної технології наступний: насос збільшує швидкість протікання теплоносія по радіаторах будівлі. Для цього між прямим та зворотним трубопроводами встановлюється перемичка, через яку здійснюється підмішування частини теплоносія, що відводиться до того, що подається в будівлю.

Виходить, що один і той же теплоносій швидко і кілька разів проходить по системі опалення будівлі, завдяки чому температура в прямому трубопроводі падає, а за рахунок збільшення в кілька разів швидкості протікання – в зворотному трубопроводі піднімається. Відбувається вирівнювання картини розподілу тепла по будівлі.

Відповідно при такому розподілі тепла по всіх приміщеннях будівлі створюються однаково комфортні умови, кватирки на верхніх поверхах закриваються, завдяки чому відбувається 10-15% економія тепла навіть без зниження витрат теплоносія на будівлю засувкою (тому що в тепломережу повертається більш гарячий теплоносій, що враховує лічильник тепла).

Як регулювати теплопостачання будівлі

Після того, як лічильник тепла встановлений і тепло по будівлі рівномірно розподілено циркуляційним насосом, починаємо економити тепло.

В будинку має бути призначена відповідальна людина, в обов’язки якої входить прикривати засувку в разі потепління на вулиці і тим самим економити тепло. Однак, яким би обов’язковою та досвідченою не була ця людина, вона все одно не зможе досить ефективно і своєчасно реагувати на кожну зміну погоди і отже ефективність такої економії буде низькою. Адже навряд чи хто зможе цілодобово сидіти в теплопункті і крутити засувку.

Вирішення цієї проблеми існує. В Україні виробляються лічильники, які дають змогу програмування витрат тепла на тиждень. Скориставшись прогнозом погоди, які сьогодні майже відповідають дійсності, можна розписати подачу теплоносія в будинок на тиждень по годинах. Але сьогодні фактичним стандартом будь-якої системи опалення у всіх розвинених країнах стала так звана система автоматичного регулювання теплового навантаження з погодною компенсацією.

Суть даної системи полягає в наступному: на вулиці встановлюється електротермометрія, що вимірює температуру повітря в даний момент. Кожну секунду його сигнал порівнюється з сигналом про температуру теплоносія на виході з будівлі (тобто фактично з температурою самого холодного радіатора в будівлі). На підставі даного порівняння регулюючий блок автоматично дає команду на електричний регулюючий клапан, який встановлює оптимальну величину витрат теплоносія.

Сьогодні в багатьох багатоквартирних будинках проходять збори громадян, на яких приймається рішення щодо збору коштів на встановлення лічильника тепла. Але треба не забувати, що як то кажуть: «Скупий платить двічі».

Так от, щоб не переплачувати в майбутньому, громадянам треба не тільки зважено підійти до вибору лічильника, але й закласти можливість подальшої модернізації системи енергозбереження будинку.

Ігор Грищенко

Використано матеріали Порталу Чернігова

2 thoughts on “Лічильники тепла: що потрібно знати”

  1. Всё хорошо описано, но в городе где обитаю я не разрешают ставить счётчик только на тепло, только в паре со счётчиком (общим на весь дом многоквартирный) на гор. воду. Технически установка одного счётчика возможна. Прикрываются наши КП положением исполкома. Вот где правда скрыта. Черкассы.

    1. Евгений, обжалуйте решение исполкома в суде. Оно незаконно. Лучше, чтоб это был коллективный иск. В Киеве незаконные решения органов власти успешно обжалует Владимир Блащук – можете обратиться к нему за советом.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>