Модернізація систем опалення

Технічний стан обладнання опалювальної системи справляє суттєвий, навіть визначальний, вплив на обсяг споживання теплової енергії. Відтак його справність і технологічність — це не розкіш, а нагальна потреба і життєво необхідна опція. Особливо у сучасних умовах стрімкого зростання комунальних тарифів та в загальному цін на енергоносії.

Модернізація системи опалення у багатоквартирному будинку — це комплексний захід, який включає в себе технічні удосконалення теплового пункту (якщо теплова енергія постачається з тепломережі), котельні (якщо будинок має власну котельню) та всіх елементів системи теплопостачання. Опишемо кілька способів модернізації системи теплопостачання у багатоквартирному будинку.

Основні заходи модернізації системи опалення:

а) Встановлення автоматичних терморегуляторів на кожному опалювальному приладі.

Ці пристрої зменшують споживання теплової енергії системою опалення за рахунок внутрішніх притоків тепла у помешкання, автоматично підтримуючи встановлену мешканцем комфортну температуру повітря. Включений телевізор, праска, комп’ютер, лампочка, пригріло сонце і т.д. – терморегулятор реагує на надходження теплоти від них і зменшує кількість теплоносія в опалювальному приладі, знижуючи його потужність.

radiator-danfoss
Радіаторний терморегулятор

б) Встановлення автоматичних балансувальних клапанів на стояках з обмеженням температури минаючого теплоносія.

Більшість жителів поміняли опалювальні прилади, повністю розбалансувавши систему — в одних квартирах тепло, в інших — холодно. Особливо розбалансовані системи в будівлях, де частково перейшли на квартирне опалення газовими котлами.

Автоматичні балансувальні клапани виправляють цю ситуацію, рівномірно розподіляючи теплоносій по всіх стояках системи. Обмеження температури минаючого теплоносія у цих клапанів дозволяє не викидати теплоту в неопалювальні підвали і не перегрівати будівлю, особливо навесні.

в) Заміна елеватора в тепловому пункті будівлі на насос і регулятор теплового потоку за погодними умовами з регулятором перепаду тиску.

Така заміна забезпечує споживання з тепломережі рівно стільки теплової енергії, скільки необхідно при конкретній температурі зовнішнього повітря. При цьому усуваються перегріви будівлі при потеплінні.

З 1999 року в Україні застосування автоматичних терморегуляторів, автоматичних балансувальних клапанів на стояках системи, автоматичних регуляторів теплового потоку за погодними умовами є обов’язковим за будівельними нормами і стандартам з енергоефективності.

Дізнайтесь більше про можливості комплексної модернізації систем опалення старого зразка у багатоквартирних будинках у розділі  Енергоефективність > Модернізація систем опалення.

Модернізація теплового пункту

Тепловий вузол будинкової системи опалення зазнає таких змін:

1. Заміна теплопункту залежного підключення до тепломережі (з гідроелеватором) теплопунктом незалежного підключення (з теплообмінниками).

2. Заміна старих теплообмінників, що мають низьку ефективність, на високоефективні пластинчасті теплообмінники.

3. Заміна запірно-регулювальної арматури та герметизація її стиків з метою ліквідації нещільності системи та зменшення втрат теплоносія.

4. Застосування автоматичного регулювання, яке включає в себе:

4.1. регулятор тиску і регулятор перепаду тиску теплоносія, які стабілізують тиск теплоносія в тепловому пункті та обмежують на потрібному рівні теплоспоживання будівлі незалежно від коливань тиску в тепломережі;

4.2. регулятор теплового потоку в залежності від погодних умов, який коригує температуру теплоносія на вході в систему опалення за заданим графіком в залежності від температури зовнішнього повітря;

4.3. використовуючи спеціально програмований таймер, регулятор знижує температуру повітря у приміщеннях, наприклад, вночі, у вихідні, у період канікул чи відпустки тощо.

Дізнайтесь більше у статті Погодне регулювання з ІТП

Модернізація котельної установки

Якщо будинок отримує теплову енергію від власної місцевої котельної установки, яка пропрацювала понад 15 років, то така котельня потребує модернізації.

Розповсюджений недолік старих котелень — низька ефективність котлів. Крім того, котли, що працюють на вугіллі або коксі, викидають в атмосферу велику кількість шкідливих речовин і газів. Тому ці котли необхідно замінити на газові або мазутні, які мають вищу енергоефективність, зручні в експлуатації та обслуговуванні, а також значно менше забруднюють навколишнє середовище. Останнім часом у тренд увійшли котли на біопаливі та інших відновлюваних джерелах енергії.

Якщо відмовитись від використання в якості палива вугілля або коксу неможливо, то варто принаймні застосовувати котли нового покоління, які мають суттєво вищу ефективність (до 85% ККД замість 50% у старих котлів), та викиди забруднень в атмосферу у них в десятки разів нижче.

Ефективність — чи експлуатаційне споживання палива — залежить не тільки від конструкції самого котла, але також і від застосовуваного в ньому автоматичного регулюючого обладнання, яке регулює інтенсивність спалювання залежно від зміни температури повітря в приміщеннях і зовні будівлі. Сучасні котли, як правило, обладнані автоматикою. Котли старшого покоління також можна і потрібно обладнати автоматикою в рамках модернізації.

Модернізація систем опалення

Багатоквартирні житлові будинки та громадські будівлі в переважній більшості оснащені системами центрального водяного опалення — однотрубними, з нижньою або верхньою розводкою та з елеватором у тепловому пункті. Найчастіше ці будівлі приєднані до централізованої тепломережі.

Існуючі системи опалення старих будівель мають ряд конструктивних недоліків, які не дають можливості ні економити, ані забезпечити комфорт у приміщеннях протягом усього опалювального періоду.

Системи центрального опалення виготовлені зі сталевих труб, які давно вичерпали свій термін експлуатації — приблизно 25 років. Тому в будівлях, зведених до 1980 року, рекомендується перевірка стану трубопроводів і, при необхідності, — їх заміна.

У найпоширеніших системах опалення — з нижнім розведенням (П-подібні) — рекомендується поміняти схему розводки системи опалення: або на Т-подібну, або з верхнім розведенням (за наявності горища або технічного поверху), або на двотрубну.

Морально застарілі опалювальні прилади — конвектори і сталеві штамповані радіатори — рекомендується замінити на сучасні. Чавунні радіатори можуть ще послужити після заміни в них прокладок між секціями та позитивного результату випробувань тиском.

Перед модернізацією системи необхідно промити її до повернення повної прохідності трубопроводів. Найбільш часто вживаний спосіб промивки — гідропневматичний.

Про те, які взагалі бувають системи опалення, можна прочитати у статті Сучасні системи опалення: класифікація і схеми.

При написанні статті використано матеріали, люб’язно надані компанією Danfoss.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>