Ставлення населення України до енергозбереження: дослідження

Національний екологічний центр України (НЕЦУ) спільно з Представництвом Фонду Еберта в Україні та Київським міжнародним інститутом соціології представив результати Всеукраїнського соціологічного опитування “Ставлення населення України до енергозбереження”.

Результати дослідження показують, як українці ставляться до питань тарифів, субсидій та енергозберігаючих технологій, чи мають бажання та кошти на впровадження енергоефективних заходів у своїх домівках, наскільки вони обізнані щодо діючих програмам підтримки енергоефективних заходів тощо.

Пропонуємо вашій увазі прес-реліз, а також повний текст дослідження, доступний для завантаження.

86% українців вважають владу відповідальною за енергозбереження

Більшість населення України вважає, що заощаджує достатньо енергії в побуті, і не вважає правильним покладати відповідальність за зменшення споживання енергії на “звичайних людей”. Так, 92% українців стверджують, що в їхніх домогосподарствах прийнято економно використовувати енергію і ресурси.

Майже 9 з 10 опитаних вважають, що енергозбереження слід запроваджувати на підприємствах, не змушуючи людей заощаджувати вдома.

Крім того, більше 60% українців скептично ставиться до субсидій і вважає, що вони не допоможуть населенню адаптуватися до нових тарифів. Зокрема, до скептиків належить більше половини самих отримувачів субсидій.

Про це свідчать результати всеукраїнського дослідження “Думки і погляди населення України щодо енергозбереження”, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології у червні-серпні 2015 року на замовлення Національного екологічного центру України (НЕЦУ) та Представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні.

«Українці не знають про те, скільки споживають. Майже 80% опитаних вважають, що населення споживає лише незначну частку всіх енергоресурсів країни. Насправді ж, ця частка становить 40% всієї енергії. Опитування свідчить про непоінформованість населення – а відтак, і його неготовність інвестувати в енергозбереження. Інформування населення на цю тему мало б забезпечуватися єдиною інформаційною кампанією на державному рівні. Але її немає», – коментує експерт з енергозбереження НЕЦУ Анна Шумейко.

На думку фахівців, держава повинна системно роз’яснювати громадянам, зокрема, причини підвищення тарифів, призначення і причини запровадження субсидій для окремих категорій населення, важливість участі самих громадян в енергозбереженні.

«Населення має розуміти, які практики та технології енергозбереження є ефективними, і як саме вони мають втілюватися, – зазначає експерт з енергоефективності проекту “Угода мерів – Схід” Святослав Павлюк. – Проте наразі на рівні держави відсутня не тільки єдина інформаційна кампанія з цього приводу – у галузі енергоефективності та енергозбереження навіть до сих пір не прийнята єдина загальнодержавна стратегія».

В опитуванні “Думки і погляди населення України щодо енергозбереження” взяли участь українці віком від 18 років з міст та сіл 24-х областей України. Питання для соціологічного дослідження формувалися на основі проведених у липні фокус-групових дискусій, які виявили актуальні для домогосподарств питання та проблеми. Серед них найбільш важливим виявилося підвищення тарифів на комунальні послуги, яке й стало головним мотивом для енергоощадження.

Повний аналіз результатів дослідження також доступний на сайті НЕЦУ.

Додаткові матеріали:
Відео та фотоматеріали з прес-конференції (Укрінформ)

Завантажити PDF

 

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>