Сучасні системи опалення: класифікація і схеми

Сучасну систему опалення можна порівняти з церковним органом. Тільки її головна функція полягає не у подачі звуків, а в рівномірній подачі тепла у приміщення.

heating-apartments

Монтаж і регулювання системи опалення можна здійснювати різними способами, між радіаторами і трубами можна встановити різні аксесуари. Якість компонентів опалювальних систем, як і технологія розведення, значною мірою визначають якість роботи обладнання системи в цілому.

Схеми розведення різняться між собою за кількома ознаками.

  • Перша і мабуть найважливіша ознака — кількість труб. Існують однотрубні, однотрубні П-образні та двотрубні схеми розведення.

При встановленні однотрубних систем гаряча вода послідовно проходить через всі елементи конструкції (за всіма батареям в одному стояку). Зрозуміло, першій батареї дістається більше тепла, а останній — набагато менше.

Уникнути цього допоможе байпас (bypass) і система регуляції подачі тепла у будинку.

  • Розташування стояка — вертикально або горизонтально.
  • Організація кругообігу води в цілому — він може бути природним або здійснюватися за допомогою циркуляційного насосу.

Побутує думка, що мешканці багатоповерхових будинків можуть самостійно міняти труби та обладнання у своїх помешканнях, і це матиме позитивний ефект. Часто-густо квартировласник міняє радіатори або встановлює на них регулювальні прилади, не сповістивши про це нікого. Така думка є цілковито помилковою, а поведінка — вкрай небезпечною. “Самодіяльність” на рівні окремої квартири, неочікувано для “оптимізаторів”, але цілком очікувано з огляду на фізику процесів, призводить до аварійних ситуацій у цілому будинку.

Аварії — не єдина шкода неузгодженого втручання у систему опалення. Інше — це розбалансування системи, яке призводить до скорочення подачі тепла у інші окремі квартири, і це вже доведений факт. Відтак через неузгоджені дії окремих квартировласників страждають усі мешканці будинку.

Система теплопостачання у багатоповерховому будинку є цілісним механізмом, який працює настільки ефективно, наскільки оптимальним є поєднання його окремих компонентів.

Так само як цілий будинок, його несучі конструкції та інженерне обладнання, система опалення і теплопостачання з правової точки зору є спільною власністю усіх мешканців будинку (власників квартир і приміщень у ньому).

З технічної точки зору тим паче. Обладнання в окремих квартирах — це деталі єдиної системи, яка забезпечує теплом цілий будинок.

Отже, хочете зимувати у теплих квартирах і водночас  економити на опаленні — проводьте модернізацію обладнання комплексно у цілому будинку.

У багатоповерхових будинках часів СРСР зазвичай застосовувалися вертикальні стояки і однотрубна схема вкупі з природним кругообігом води. Однотрубні системи мають більше мінусів, ніж плюсів. Власне, плюс усього один — менша довжина труб порівняно з двотрубною системою. Однак будь-які системи підлягають модернізації, і зараз спеціалізовані компанії мають цілком конкретні рішення для кожної з них.

Модернізація однотрубної системи

Модернізація однотрубної П-образної системи

Модернізація двотрубної системи

При написанні статті використано матеріали, люб’язно надані компанією Danfoss

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>