Запірно-регулювальна арматура для систем теплопостачання: огляд

Сучасні системи опалення і теплопостачання зорієнтовані на економію енергії. Цієї переваги позбавлені застарілі системи радянських часів, які, однак, цілком можливо модернізувати “по частинах” шляхом встановлення сучасного обладнання і/або заміни компонентів. Так, ощадно споживають теплову енергію системи, у яких встановлена запірно-регулювальна арматура.

Запірна арматура: кульовий кран, триходовий кран. Регулювальна арматура: термоголовка, зворотний клапан, автоматичний повітровідвідник, переливний клапан.

Запірна арматура

До запірної арматури відносять багато різних елементів системи опалення. Найбільш відомі та впізнавані — кульові крани. Крім кульових, існують також триходові крани, які не тільки перекривають потік води, але й можуть перенаправити потік у байпас (bypass).

Ключова деталь запірного крану — це, власне, металева кулька з наскрізним “тунелем” всередині, яка в залежності від положення пропускає або перекриває воду. Зазвичай куля має тефлонову поверхню, яка є хімічно нейтральною і не вимагає додаткових ущільнень. Водний потік легко перекривається рухом однієї руки.

Що стосується ризиків — запірна арматура уразлива перед жорстким механічним впливом. Навіть у аварійних ситуаціях не смикайте її різко, не намагайтеся зняти і т.п. — наслідки можуть бути страшнішими за саму аварію!

Монтаж запірно-регулювальної арматури, так само як і розробку системи теплопостачання, варто довірити професіоналам.

Регулювальна арматура

Термоголовка

Автоматичні регулятори опалювального радіатора призначені підтримувати комфортну температуру в приміщенні. При її різкому коливанні терморегулятор міняє швидкість потоку теплоносія і таким чином повертає показники до необхідного значення.

По суті, температурний датчик являє собою речовину, яка змінює свій об’єм залежно від температури (до прикладу, так веде себе парафін). Виходить, що речовина тисне на шток засувки, і він поступово перекриває потік рідини.

Такі датчики вбудовуються в корпус терморегулятора або встановлюються окремо. Якщо датчик встановлений окремо, він повинен бути з’єднаний з терморегулятором капілярної трубкою.

Для якісної та максимально ефективної роботи терморегулятора:

  • потрібно правильно встановити його в системі опалення;
  • поблизу нього не повинно знаходитися інших джерел тепла, таких як каміни, комп’ютери, інфрачервоні лампи та ін .;
  • на датчик не повинно потрапляти пряме сонячне світло;
  • не слід перекривати датчик фіранками, шторами, портьєрами тощо;
  • не слід встановлювати датчик в зоні конвективного потоку повітря, що йде від радіаторів.

Щоб уникнути означених проблем, слід просто придбати терморегулятор зі вбудованим у корпус датчиком.

Зворотний клапан

Вже з самої назви стає ясно, що даний клапан призначений для запобігання зворотного ходу теплоносія і відповідно для запобігання гідравлічного удару по системі. Регулювальний клапан опалення необхідно ставити виключно перед зворотним клапаном. Виробники виготовляють такі вироби з латуні під різні діаметри труб для опалення.

Автоматичний повітровідвідник

Пофасадне регулювання систем опалення не може проводитися нормально без автоматичних клапанів.

При зміні температури води в системі опалення з неї починає виходити повітря. Воно поступово накопичується у верхній частині батарей опалення, знижуючи ефективність їх роботи. Саме для стравлювання виникаючих повітряних подушок і потрібні автоматичні повітровідвідники.

Переливний клапан

Переливним (перепускним) клапаном називають спеціальний багатоцільовий набір, призначений для підтримки заданого тиску води в системі. Крім цього, дані клапани забезпечують постійну різницю тиску в зворотному і подаючому трубопроводі та значною мірою знижують рівень шумів. Регулювання таких клапанів своїми руками можлива шляхом змішування теплоносія зворотного потоку з теплоносієм потоку подання.

Читайте також: Погодне регулювання з ІТП

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>